а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрасчекори

подрасчекорат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расчекори малку повеќе.
Англиски: straddle
Примери:
Се потпре на ѕидот и ги подрасчекори нозете.
2. (се подрасчекори) Се расчекори малку повеќе.
Англиски: straddle
Примери:
Се подрасчекори, ја грабна мотиката и почна да копа.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи