а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрасчекорен

подрасчекорениот
Вид збор: Придавка
Што стои со малку расчекорени нозе.
Англиски: straddled
Примери:
Стоеше така подрасчекорена над браздата со мотиката в раце.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи