а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подраспраша

подраспрашаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распраша малку некого за нешто, во скриена форма, не така јавно.
Англиски: inquire
Примери:
Подраспрашај го одоколу да видиш што се случува.
2. Распраша одоколу, скришно.
Англиски: inquire
Примери:
Подраспрашај по чаршијата за него да видиме што се зборува.
3. (се подраспраша) Се распраша за нешто, не така јавно.
Англиски: inquire
Примери:
Подраспрашај се дали ја продаваат куќата.
Изведенки
подраспрашува несв.
(се) подраспрашуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи