а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подраспара

(се) подраспараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Распара нешто малку повеќе.
Англиски: slash
2. (се подраспара) Се распара малку повеќе.
Англиски: slash
Изведенки
подраспарува несв.
(се) подраспаруваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи