а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрасне

подраснат
Вид збор: Глагол, свршен
Малку порасне, порасте.
Англиски: grow
Примери:
Подраснале децава.
Брадата ми подраснала, треба да се бричам.
Пилињата пораснале.
Изведенки
1. подраснува несв.
подраснуваат
2. подрасте св.
подрастат
3. подрастува несв.
подрастуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи