а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подраска

подраскаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Драска малку, кратко време.
Англиски: scratch
Примери:
Мачето подраска малку на вратата да го пуштиме внатре.
2. (се подраска) Се драска малку, кратко време.
Англиски: scratch
Примери:
Се подраска по грбот, дури се раскрвави.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи