а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрасипе

подрасипат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Расипе малку, донекаде.
Англиски: ruin Албански: prish pak, shkatërroj
Примери:
Наместо да го поправи тој изгледа го подрасипал компјутерот.
2. (се подрасипе) Се расипе малку, донекаде.
Англиски: worsen Албански: prishet
Примери:
Последните два дена се подрасипа времето.
Млекото како да се подрасипало.
Изведенки
подрасипува несв.
(се) подрасипуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи