а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрапа

подрапаат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Драпа малку, кратко време.
Англиски: scratch
2. (се подрапа) Се драпа малку, кратко време.
Англиски: scratch
Примери:
Се подрапа по главата како вошлив.
3. (се подрапа) Се подбие шега со некого.
Англиски: deride, joke
Употреба: Преносно значење , Разговорно
Изведенки
подрапува несв.
(се) подрапуваат
повт.