а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрамни

подрамнат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56384
1. Рамни нешто сосема или делумно, донекаде.
Англиски: straighten Албански: rrafshoj pak
Примери:
Подрамни ја добро леата пред да го садиш расадот.
2. (се подрамни) Се израмни во некој ред, во некаква линија и сл.
Англиски: straighten Албански: rrafshohet
Примери:
Учениците се подрамнија во права линија.
Изведенки
1. подрамнува несв.
(се) подрамнуваат
2. подрамнување ср.
глаг. им.