а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подрака

Вид збор: Прилог
Ранг: 23127
1. под лактот, одоздола
Примери:
Девојките фатени подрака една со друга шетаа по корзото.
Младоженците одеа фатени подрака.
2. Нешто се наоѓа блиску до нешто, при рака.
Англиски: handy
Примери:
Ако ти е подрака, подај го лебот.
3. На недозволен начин, скришно тајно.
Англиски: secretly
Употреба: Преносно значење
Примери:
Купил пиштол подрака, на црно.