а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразмисли

подразмислат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 19534
1. Размисли малку, или малку повеќе.
Англиски: think, reflect
Примери:
Стави прст на чело и барем подразмисли.
2. (се подразмисли) Се размисли малку.
Англиски: reflect
Примери:
Мора да се подразмисли како да се добие стабилен и издржан буџет.