а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразмести

подразместат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 50586
1. Размести поинаку од порано.
Англиски: rearrange
Примери:
Подразмести ги столовите, да има место за сите.
2. (се подразмести) Се размести поинаку од порано.
Англиски: rearrange
Примери:
Гостите се подразместија по собите и по чардаците.
Изведенки
подразместува несв.
(се) подразместуваат
повт.