а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подраздели

подразделат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 44477
1. Раздели на помали, поситни делови.
Англиски: divide Албански: ndaj
Примери:
Ја подразделил книгата на повеќе делови.
2. Раздели по малку на повеќемина.
Англиски: divide Албански: ndaj
Примери:
Подраздели ги лепчињата на сите.
3. (се подраздели) Се раздели на помали, поситни делови.
Англиски: separate Албански: veçoj
Примери:
Се подразделивме на неколку групички и тргнавме.
Изведенки
подразделува несв.
(се) подразделуваат