а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразголи

подразголат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Разголи малку, донекаде.
Англиски: strip
Примери:
Подразголи го детево, многу е топло.
2. (се подразголи) Се разголи малку, донекаде.
Англиски: strip
Примери:
Девојчето се подразголи пред добро да се стопли, па настина.
Изведенки
подразголува несв.
(се) подразголуваат
повт.