а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразвесели

подразвеселат; подразвеселил
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 56756
1. Развесели некого малку, донекаде.
Примери:
Подразвесели ги гостите, запеј нешто.
2. (се подразвесели) Се развесели малку, во некоја мера.
Примери:
Гостите се поднапија и се подразвеселија.
Изведенки
подразвеселува несв.
(се) подразвеселуваат
повт.