а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразведри

(се) подразведрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Се разведри малку, донекаде.
Англиски: clear up
Примери:
Небото над градот се подразведри.
2. Кога прирокот не отвора место за подмет.
Англиски: clear up
Употреба: Безлично
Примери:
Денес се подразведри.
Изведенки
подразведрува несв.
(се) подразведруваат