а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразбуди

(се) подразбудат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 26153
Се разбуди малку, не сосема.
Англиски: wake up
Примери:
Дечињата се подразбудија од тропањето, но веднаш потоа заспаа.