а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразболи

подразболат
Вид збор: Глагол, свршен
Се разболи малку, не сосема.
Англиски: get sick
Употреба: Медицина
Примери:
Како да се подразболев, не се чувствувам добро.
Изведенки
подразболува несв.
(се) подразболуваат