а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразбирлив

подразбирливиот
Вид збор: Придавка
Што се подразбира, што може да се подразбере.
Англиски: understandable
Примери:
подразбирлив код
подразбирлива иронија
подразбирливо чувство