а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подразбира

подразбираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 2522
1. разбере, дознае
Англиски: find out Албански: kuptoj, nënkuptoj
2. разбере, сфати
Англиски: understand Албански: kuptoj, marr vesh
3. Разбира, сфаќа, толкува нешто (поим, гест) на определен начин.
Англиски: understand Албански: nënkuptoj
Примери:
Под држава подразбираме политичко-правна, меѓународно призната, суверена општествена заедница.
Недоаѓањето на главните артисти подразбира откажување на приредбата.
Тоа подразбира дополнителна работа на целата заедница.
4. (се подразбира) се подразбере
Англиски: understand Албански: nënkuptoj
5. (во 3. л.) Јасно е само по себе, видливо и разбирливо за сите.
Англиски: understandable Албански: i kuptueshëm
Примери:
Се подразбира дека настаните ќе се одвиваат во тој правец.
Се подразбира дека ќе дојдеме, тоа не е спорно.
Изведенки
подразбирање ср.
глаг. им.