а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подражава

подражаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 40838
Прави нешто како што го прави тоа некој друг, имитира некого или нешто.
Англиски: imitate
Примери:
Тој се обидува да ги подражава птиците потсвиркувајќи им со уста.
Детето ја подражава вујна си во начинот на одењето.
Изведенки
подражавање ср.
глаг. им.