а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подражава

подражаваат
Вид збор: Глагол, несвршен
Ранг: 40427
Прави нешто како што го прави тоа некој друг, имитира некого или нешто.
Англиски: imitate
Примери:
Тој се обидува да ги подражава птиците потсвиркувајќи им со уста.
Детето ја подражава вујна си во начинот на одењето.
Изведенки
подражавање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи
ДИГИТАЛНИ РЕСУРСИ НА МАКЕДОНСКИОТ ЈАЗИК