а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подработи

подработат
Вид збор: Глагол, свршен
Ранг: 33613
Работи малку или кратко време.
Англиски: work
Примери:
Подработи едно лето во дуќанот, па се откажа.
Изведенки
подработува несв.
подработуваат