а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подочници

подочниците
Вид збор: Именка, множина
Ранг: 19790
1. Дел од лицето под очите.
Албански: nënsy
Употреба: Анатомија
2. Сенки, темни места под очите.
Англиски: circumorbital ring Албански: xhepa syri
Употреба: Медицина
3. Отоци под очите.
Англиски: lachrymal sac Албански: xhepa syri
Употреба: Медицина
Примери:
Од долгото неспиење имаше големи подочници.