а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подоцна

Вид збор: Прилог
1. Компаратив од доцна.
Англиски: later Албански: më vonë
Примери:
Си вратив дома подоцна од неа.
Оваа пролет ластовичките подоцна дојдоа.
2. Во некое време во идноста во однос на нешто претходно.
Англиски: later Албански: më vonë
Примери:
Подоцна станав свесен дека сум сторил неправда.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи