а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подотсек

мн. подотсеци
Вид збор: Именка, машки род
Посебен дел од отсек.
Англиски: subsegment
Примери:
Отсек со повеќе подотсеци.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи