а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подотпара

подотпараат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Отпара малку, донекаде.
Англиски: slash
Примери:
Го подотпара ракавот до кајшто беше згрешен.
2. (се подотпара) Се отпара малку, донекаде.
Англиски: slash
Примери:
Подвивот на фустанот се подотпарал.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи