а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подоткрие

подоткријат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Открие нешто малку, само донекаде.
Англиски: uncover
Примери:
Мајката го подоткри детето да види дали спие.
Ветерот го подоткрил покриениот песок пред куќата.
2. (се подоткрие) Се открие малку, донекаде.
Англиски: uncover
Примери:
Таа се подоткри малку, беше многу топло.
Изведенки
подоткрива несв.
подоткриваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи