а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подостари

подостарат
Вид збор: Глагол, свршен
1. За човек - стане малку или уште малку постар.
Англиски: grow old Албански: plaket
Примери:
Како да подостарел од грижи.
2. За предмет - што застарел, што оветвел малку или уште малку.
Албански: vjetërsohet
Изведенки
подостарува несв.
подостаруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи