а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подослаби

подослабат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Стане физички малку послаб, намали тежина.
Англиски: lose weight Албански: dobësohet
Примери:
Држеше диета и подослабе малку.
2. Стане послаб по јачина, острина во некоја мера, донекаде.
Англиски: weaken Албански: dobësohet
Примери:
Со време слухот му подослабе.
Сигналот како да подослабе, сѐ послабо се слуша.
3. Направи нешто или некој да стане слаб, послаб во некоја мера.
Англиски: weaken Албански: dobësohet
Примери:
Ваквата политика кадровски ги подослаби институциите во културата.
Изведенки
подослабува несв.
подослабуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи