а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подора

подораат
Вид збор: Глагол, свршен
Со орање одземе од нешто (меѓа, туѓа нива), изора повеќе од дозволеното.
Англиски: plow
Употреба: Земјоделство
Примери:
Ја подорал меѓата.
Изведенки
1. подорува несв.
подоруваат
повт.
2. подорување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи