а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подоко

Вид збор: Прилог
Гледа прикриено, без да се забележи.
Примери:
Ја гледа девојката подоко и се смешка.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи