а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подои

подојат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Даде да цица.
Англиски: breast-feed Албански: jap gji
Примери:
Мајката го подои бебето и го стави да спие.
2. Дои кратко време.
Англиски: breast-feed Албански: jap gji shkurt
Примери:
Таа го подоила детето некое време, но немакјќи доволно млеко, го одбила и поминала на вештачка храна.
Изведенки
1. подојува несв.
подојуваат
2. подојување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи