а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подозрителен

подозрителниот
Вид збор: Придавка
подозрив
Англиски: suspicious
Изведенки
1. подозрително прил.
Пример: Ја гледа подозрително.
2. подозрителност ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи