а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подозрив

подозриви
Вид збор: Придавка
1. Што предизвикува подозрение.
Англиски: suspicious
Примери:
подозрив поглед
2. Што е склон кон подозирање.
Англиски: suspicious
Изведенки
1. подозриво прил.
Пример: Го погледна подозриво.
2. подозривост ж.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи