а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подозрение

мн. подозренија
Вид збор: Именка, среден род
Претпоставка, сомневање дека нешто не е во ред.
Англиски: suspicion
Примери:
Селаните го пресретнаа со извесно сомнение, дури и подозрение.
Тој гледаше со подозрение на нив.
Магловите подозренија во главата на старецот добија одредена смисла.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи