а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подозира

подозираат
Вид збор: Глагол, несвршен
Има, изразува подозрение во некого или нешто.
Англиски: suspect
Примери:
Секогаш подозираше дека ќе се случи нешто лошо.
Изведенки
подозирање ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи