а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пододмори

пододморат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Одмори малку, во некоја мера.
Англиски: rest
Примери:
Аргатите пододморија малку во сенката и пак продолжија да копат.
2. (се пододмори) Се одмори малку.
Англиски: rest
Примери:
Планинарите се пододморија пред да тргнат во освојување на планинскиот врв.
Изведенки
пододморува несв.
(се) пододморуваат
повт.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи