а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

пододдел

Види и: оддел (м.)
мн. пододдели
Вид збор: Именка, машки род
Посебен дел од оддел во установа, од книга и сл.
Англиски: subdivision
Употреба: Административен термин
Примери:
При користењето се означува припадноста на текстот кон литературата или кон некој од нејзините пододдели.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи