а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подобри

подобрат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Прави да стане нешто подобро.
Англиски: improve Албански: përmisoj
Примери:
Новиот снег ќе ја подобри влажноста на почвата.
Инспекциските служби значително ја подобрија контролата на производите.
2. (се подобри) Стане подобар.
Англиски: improve Албански: përmisoj
Примери:
Кадровската структура во претпријатието значително се подобри со новиот директор.
Наредните денови времето ќе се подобри.
Изведенки
подобрува несв.
(се) подобруваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи