а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подобност

(едн.) подобноста
Вид збор: Именка, женски род
Способност да се врши некоја работа, да се прави нешто.
Англиски: suitability
Примери:
Политичка подобност.
Подобност на тема за изработка на докторска дисертација.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи