а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подоближи

подоближат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Доближи нешто малку или уште малку.
Англиски: bring nearer Албански: afrohet
Примери:
Подоближи го столчето малку поблиску до огнот.
2. (се подоближи) Се доближи малку или уште малку до некого или до нешто.
Англиски: get closer Албански: afrohet
Примери:
Се подоближи до старецот и му викна на уво за овој подобро да го чуе.
3. (се подоближи) Заемно се доближи еден до друг малку, на некое растојание.
Англиски: draw nearer Албански: afrohet
Примери:
Борачите се подоближија еден до друг, стоеја така одмерувајќи си ги силите.
Изведенки
подоближува несв.
(се) подоближуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи