а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подоблече

подоблечат
Вид збор: Глагол, свршен
1. Облече некого малку подобро.
Англиски: dress up
Примери:
Подоблечи го детето да не настине.
2. (се подоблече) Се облече малку подобро.
Англиски: dress up
Изведенки
1. подоблекува несв.
(се) подоблекуваат
2. подоблечува несв.
(се) подоблечуваат
FlexiMac
 менување на македонски глаголи