а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подобие

мн. подобија
Вид збор: Именка, среден род
двојник, копија, симбол
Англиски: symbol, epitome
Употреба: Архаизам
Примери:
Според православното градителско предание, манастирите треба и со својот изглед да потсетуваат на Божјото Царство, да бидат подобие на небесниот Ерусалим.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи