а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подобар

подобри
Вид збор: Придавка
компаратив од добар
Англиски: better Албански: më i mirë
Примери:
Тие се подобри од нас.
Изведенки
подобро прил.
Пример: Подобро да си одиме дома.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи