а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подношка

мн. подношки
Вид збор: Именка, женски род
1. (обично во мн.) Дел од разбојот кој се гази за да се менуваат ништелките.
Албански: pjesë e vekut
Примери:
Ткајачката удира со брдилата на нишките, ги нагазува подношките, ткае.
2. Мала клупа за под нозете.
Англиски: footstool Албански: mbështetëse këmbësh
FlexiMac
 менување на македонски глаголи