а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднослив

подносливи
Вид збор: Придавка
Ранг: 15463
1. Што може да се поднесе.
Англиски: bearable
Примери:
Животот ќе му беше поподнослив ако беше со своите дома.
2. Во медицината: за лекови кои не предизвикуваат непожелни контраиндикации.
Англиски: tolerable
Употреба: Медицина
Примери:
Лекот е добро поднослив.
Изведенки
подносливост ж.