а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подножје

мн. подножја
Вид збор: Именка, среден род
1. Долен дел на некое возвишение, рид, планина.
Англиски: foot Албански: rrëzë
Употреба: Географија
Примери:
Во подножјето на планината извира една река.
2. Долен дел на некој предмет.
Англиски: pedestal Албански: piedestal, bazament
Употреба: Архитектура и градба
Примери:
Подножјето на споменикот е од мермер.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи