а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднови

подноват
Вид збор: Глагол, свршен
1. Обнови облека мебел, и сл.
Англиски: renew Албански: rindërtoj
Примери:
За Велигден ги подновивме децата со нова облека.
Таа го поднови станот оваа есен со нови завеси.
2. Крсти дете со име на постар член од семејството.
Албански: pagëzoj
Примери:
На баба ѝ го подновивме името.
Внукот му го поднови името на стариот, кога му се роди син го крсти на дедо си.
3. (се поднови) Се облече во нешто ново, купи нешто ново.
Англиски: renew Албански: vishet me diçka të re
Примери:
Тој се поднови со нови чевли.
Таа се подновува секоја сезона.
Изведенки
1. подновува несв.
(се) поднувуваат
2. подновување ср.
глаг. им.
FlexiMac
 менување на македонски глаголи