а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

поднова

подновата
Вид збор: Именка, женски род
1. новороденче, подмладок
Англиски: newborn Албански: i posalindur
Употреба: Дијалектен збор
2. Нешто неодамна стекнато.
Англиски: newly acquired Албански: e fituar rishtas
Употреба: Дијалектен збор
FlexiMac
 менување на македонски глаголи