а   б   в   г   д   ѓ   е   ж   з   ѕ   и   ј   к   л   љ   м   н   њ   о   п   р   с   т   ќ   у   ф   х   ц   ч   џ   ш

подник

мн. подници
Вид збор: Именка, машки род
Ранг: 40421
Фиданка што никнала од коренот или покрај него.
Англиски: bastard branch
Употреба: Ботаника
Примери:
Дивите подници се отстрануваат.